Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Toplam Tekil Hit: 876268
Toplam Çoğul Hit: 6981273
Kimler Online ?
12 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz Ayse C., Hoşgeldiniz.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
Müzikteki Gizem
Ekleyen: Banu Çınar | Okunma: 250869 | 01.01.2012

İngiltere deki  Westminster Üniversitesi Psikoloji okutmanlarının geçtiğimiz günlerde nörobilim ve müzik üzerine yaptıkları bir konferanstan aldığım notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Konferansta yeralan kişiler arasında nörobilimciler, müzik terapistleri, okutman ve piyanistler vardı. Bu konferansı ilgi çekici yapan en önemli  unsur, anlatılan konuların canlı piyona  müziği sayesinde  dinleyicilere o anda yaşatılabilmesi idi. Bu sayede müziğin insana yaşatabileceklerinin gücü kanıtlanmaya çalışıldı.

Müzik, esas, evrensel ve heryerde vardır. İnsanlar müzikten doğal olarak tat alırlar ve insanın tarihine bakıldığında kemikten flütlerin bulunması bunun kanıtıdır.

Aşağıda sizlerinde dinleyebilmesi  için bağlantısını verdiğim ünlü müzisyen Chopin e ait Fantasie İmpromptu ( http://www.youtube.com/watch?v=qa0Z6g1XJkU ) ile insanlarda tansiyonun düşürülmesi, uykunun düzene sokulması, alerjilerin hafifletilmesi, bağışıklık fanksiyonunun arttırılması, depresyonda azalma gibi fiziksel ve psikolojik iyileşmeler saptanmıştır.  Ayrıca müzikten sadece insanlar değil hayvanlarda etkilenmektedir ki örneğin köpeklerin klasik müzik duyunca daha sakin ancak rock müzik duyunca havladıkları saptanmıştır.

Peki Müzik tam olarak nedir? Aslında müzik, kulak zarlarımızın titreşmesidir. Müzik, organize seslerdir. Olması gereken düzenli ritimler ve bizim bu sayede bir sonraki ne geleceğini tahmin etmemiz sayesinde BOM!  Birden anlamlı ancak değişik bir ritim girince işte o andır ki bizi harekete geçirir, kalbimizi çarptırır…

2004 yılında ki bir araştırmada insanlar müziğin kendilerinde yarattığı kendinden geçmişlik hali ve dini duygularında yer aldığı 100 ün üzerinde duygu tanımlamışlardır. Müziğe gösterilen bu etkilenmenin altında vücut ve beyindeki fiziksel değişimler vardır. Müzik kortizol (stresle bağlantılı horman) seviyesi, SigA ( bir antikor), oksitosin ( kucak hormonu) olarakta bilinir nitekim bağlılık ve alışma duygularını etkiler. Ayrıca müzik soğukluk,kanı donmuşluk duygusuda yaratabilir. Soğukluk adı altında anlatılmaya çalışılan duygu dinlenen müziğin bir anında insanın iliğinde hissettiği ürpertidir. Bu duygu özel olarak araştırılmıştır. Gözlenmesi ve ölçülmesi diğer duygulara oranla daha kolaydır. Deride terleme, kalp atışı, ateş, nefes gibi fiziksel olarak insanlar tarafından kolayca tariff edilebilinir. Bu duyguyu ünlü Pink Floyd un sizinde dinleyebilmeniz için bağlantısını verdiğim Post War Dream şarkısının sonunda (http://www.youtube.com/watch?v=Rp5_Ul-qG0w ) görebilirsiniz.

Peki müzik dinlerken beyinde neler olmaktadır?  Hareket ve duygusal öğrenme ile ilgili olarak beyincikteki tüm aktiviteler beynin tüm bölgelerini etkiler. Müzikten alınan zevk limbic sistemdeki aktivitelerle de bağlantılıdır. Ayrıca şunuda belirtmek gerekir ki müzik ve seks beynin aynı bölgelerini etkilemektedir ki buda müziğin insan için temel bir aktivite olduğunu gösterir.

Müziğin insane üzerine neden bu kadar etkili olduğuna bakıldığında ise ünlü Jaws filminin müziğindende hatırlanacağı gibi öğrenilmişliğin etkisi tartışılmazdır lakin Jaws filmindeki o ünlü iki nota hala insanları ürpertebilmektedir.  Bunun yanında ruh hali bulaşıcılığı da bşr etkendir yani müziği dinleyen kişi ile müziği yapan kişi arasında birr uh hali benzerliği oluşur.  Ve tabii müziğin vermeye çalıştığı duyguyuda unutmamak gerekir ki hiç bir kelimesini anlamadığımız halde bizi etkileyen müzikler vardır.

Gülmek, bağırmak ve ağlamak…. Bunlar bizim doğuştan getirdiğimiz müzik çeşitleridir. Bu doğuştan da varolan müziklerin üstüne daha kompleks ve öğrenilmiş müziklerde eklenince bizim müzik ile olan etkileşimimiz de daha kompleks bir hal almaya devam etmektedir.

Müzikli ve huzurlu bir yıl dileklerimle..

Banu Çınar» Diğer Yazılarıma Bakmak İçin Buraya Tıklayın «


Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Yeni MEB Kanunu.....

Destekliyorum
% 11

Desteklemiyorum
% 86

Çekinceliyim
% 2

Fikrim Yok
% 2


Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz    |   Bizimle Çalışmak ister misiniz?