Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Toplam Tekil Hit: 878051
Toplam Çoğul Hit: 6995949
Kimler Online ?
40 Ziyaretçi, 1 Üye
mustafa toy
En son üyemiz ftmbkr, Hoşgeldiniz.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
2012- 2013 Rehberlik Programı Nasıl Uygulanacak
Ekleyen: Halil İbrahim DURAN | Okunma: 188310 | 12.09.2012

Okullarda çalışan Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen arkadaşlarımızın bir çoğunun yeni 2012-2013 yılında eğitim sisteminde yapılan değişikliklerden dolayı “İlkokul ve Ortaokul Rehberlik Programı Uygulamaları” konusunda kafası karışmış gibi gözükmektedir. Rehberlik Saatlerinin ve Etkinliklerin uygulanması ile ilgili de zaman zaman da sorular gelmektedir. Buradan yola çıkarak kafalarda oluşan bazı soru işaretlerini netleştirmek için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden bilgi almaya çalıştım. Aldığım bilgiler doğrultusunda şu yorumları yapabilirim;

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 25.06.2012 tarihli yazısında şöyle demektedir;

“ Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 19.06.2012 tarihli ve 9596 sayılı yazısı eki “İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi”nin ekli örneğine göre kabulü ve 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN BİRİNCİ VE BEŞİNCİ SINIFLARDAN BAŞLANMAK ÜZERE KADEMELİ OLARAK UYGULANMASI ve Kurulumuzun 20.07.2010 tarihli ve 75 sayılı Kararı ile kabul edilen “İlköğretim Okulları Haftalık Ders Çizelgesi”nin 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren birinci ve beşinci sınıflardan başlanmak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması”

Talim ve Terbiye Kurulu’nun yeni yayınlanan haftalık ders saatleri çizelgesine yönelik aldığı kararda 2012-2013 yılından itibaren 1. ve 5. Sınıflardan başlayarak kademeli olarak uygulamaya başlayacağı vurgulanmaktadır. Yani bahsi geçen Talim ve Terbiye Kurulu yeni ders saati çizelgesinde 8.sınıflar hariç 1. Sınıftan 7. Sınıflara kadar rehberlik saati kaldırılmıştır. Ancak kademeli geçiş olduğu için bu sene sadece 1. ve 5. Sınıflarda rehberlik saati olmayacaktır. Bu sınıfların dışında kalan 2., 3., 4., 6., ve 7. Sınıflarda rehberlik saati olacaktır. Bu ne demektir; kademeli geçiş olduğu için “yeni haftalık ders çizelgesi” sadece 1. ve 5. Sınıflara uygulanacak, diğer sınıflara Talim ve Terbiye Kurulunun “eski haftalık ders çizelgesi” uygulanacaktır. Bu sadece rehberlik dersi için değil diğer bütün dersler (Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, ingilizce, sosyal etkinlikler vb.) içinde geçerlidir. Bu bağlamda baktığımızda yeni ders çizelgesine göre sade 8.Sınıflarda gözüken “Rehberlik ve Kariyer Planlama” dersi, bu sene kademeli geçişle 5. Sınıflarda uygulamaya başlayacağı için ancak 4 sene sonra 5.Sınıftaki öğrenciler 8.Sınıfa geçtiğinde 2016 yılında uygulamaya konacaktır. Eğer önümüzdeki senler herhangi yeni bir düzenleme yapılmazsa. 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bilgi almak amacıyla yaptığım görüşmede bu sene uygulamanın böyle olacağı, ancak rehberlik saatlerinin kaldırılması konusunda Talim ve Terbiye Kurulu’nun aldıkları kararın kendilerinden habersiz olduğunu ve rehberlik saatlerinin tekrar ders saatlerine konulması için çalışma içinde oldukları belirtildi. Tekrar vurgulamak gerekirse bu sene kademeli geçişten dolayı 2006-2007 öğretim yıllında uygulamaya konan eski “Rehberlik Programı” eski sınıflar olan 2., 3., 4., 6., 7., ve 8. Sınıflarda uygulamaya devam edilecektir. Seneye 1., 2., 5. ve 6. Sınıflar hariç, ondan sonraki sene ise 1.,2., 3., 5., 6., ve 7. Sınıflar hariç uygulamaya devam edecektir. Dördüncü senede ise tamamen rehberlik saatleri kalkmış olup sadece 8. Sınıflarda “Rehberlik ve Kariyer Planlama” dersi olacaktır. Dediğim gibi dört sene içinde herhangi bir değişiklik olmaz ise…


Halil İbrahim DURAN
Psikolojik Danışman» Diğer Yazılarıma Bakmak İçin Buraya Tıklayın «


Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Dershaneler ile ilgili düzenlemeyi

Olumlu Buluyorum
% 42

Olumsuz buluyorum
% 56

Fikrim yok
% 3


Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz    |   Bizimle Çalışmak ister misiniz?