| Türk PDR

 
 
Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Yönetmelikler / PDR Yönetmeliği
« Son İleti Gönderen: Serdal GÜR Eylül 28, 2017, 02:02:09 ÖS »
Şu anda yürürlükte olan PDR Yönetmeliğinin eksik kalan yanları nelerdir. Aylardır yeni yönetmelik çıktı çıkacak deniliyor ve şu andaki yönetmelikte eksiklikler nelerdir ya da neler gereksizdi.
2
TürkPDR.com Sitesi / EK TERCİH DÖNEMİ
« Son İleti Gönderen: BRCUDRN Ağustos 23, 2017, 09:27:32 ÖÖ »
ATAŞEHİR ADIGÜZEL MYO ;


2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı Ek Yerleştirme Tercih Burslarımız;

1-   Bilgisayar Programcılığı – Lojistik - İş Sağlığı ve Güvenliği – Mekatronik - Sağlık Kurumları İşletmeciliği - Bankacılık ve Sigortacılık programlarında ilk 3 tercihe 80%, sonraki tercihler (4.tercihten itibaren) 50% tercih bursu,
2-   Optisyenlik - Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri - Halkla İlişkiler - Moda Tasarımı Programları için ilk 3 tercihe %75, sonraki tercihler(4.tercihten itibaren) 50% tercih bursu,
3-   Grafik Tasarım - Tıbbi Dokümantasyon – Adalet - Çocuk Gelişimi - Mimari Restorasyon programlarında tercih sırasına bakılmaksızın 50% tercih bursu,
4-   Turizm ve Seyahat Hizmetleri - İşletme Yönetimi - Radyo ve Televizyon Programcılığı ve Dış Ticaret programlarında Tercih Bursu olmayıp ÖSYM Bursu ne ise o uygulanacaktır.
3
Okul Psikolojik Danışmanları ve Rehber Öğretmen Sorunları / Danışmanlık Tedbiri
« Son İleti Gönderen: pdr5561 Mart 24, 2017, 03:44:27 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. Danışmanlık tedbiri uygulaması yapan arkadaşlardan ücret talep eden ve alan arkadaşlar var mı acaba? Türk pdr samsun şubesi matbu dilekçe örneği yayınladı. Ücret talebine dair. Alan arkadaşlar iletişime geçerse sevinirim..
4
Neurofeedback dikkat geliştirici egzersizler, Dikkat Eksikliği tedavisinde İlaçsız ve Kalıcı gelişme sağlamaktadır. Dikkat eksikliğine bağlı sıkıntı yaşayan öğrenci sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Dikkat eksikliği sıradan bir dalgınlık değil, tıbbi testler ile tanısı konulan bir bozukluktur.

Dikkat testleri ile elde edilen bilimsel veriler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda tanı konulmasında uzmanlara yol göstermektedir. Son 20 sene içinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konulan çocuk sayısında ciddi artış gözlenmektedir. Bunun sebebi, 20 sene öncesine kadar bu rahatsızlığın daha az gözlenmesi değil, günümüz tanı koşullarının ve uygulanan test sistemlerinin gelişmiş olmasındandır.

Neurofeedback ile Beyin Dalgaları Görüntülenmesi ile Dikkat Eksikliği Tanısının Konulması

2013 senesindeki bilimsel gelişmeler ile, beyinde dikkatin bilişsel fonksiyonlarını yöneten ilgili bölgenin nasıl çalıştığını öğrenebiliyoruz. 30 dakikalık beyin dalgalarının görüntülenmesi sonrasında, dikkat eksikliği varlığını kesin olarak tespit edilebilmektedir. Beyin dalgalarının görüntülenmesi ile dikkat eksikliği tanısının konulması 15 Temmuz 2013 günü Amerika USA FDA tarafından resmi olarak onaylanan görüntüleme, tanı ve tedavi yöntemidir.

Dikkat eksikliğine bağlı olarak çocuklarda sıklıkla gözlenen belirtiler şunlardır:

– Çocuk özel olarak bir konuda dikkatinin toplaması gerektiği zaman sorun yaşamaktadır: ev ödevi, takım sporu vb.
– Detaylı ve dikkat gerektiren işlerde, dağınık ve düzensiz şekilde iş üretir
– Başka çocukları hiç etkilemeyen dış uyaranlar, onların dikkatini çok rahatlıkla dağıtır.
– Dikkatini toplaması ve sürdürmesi gereken görevlerde çok sıkıntı yaşarlar
– Verilen görevlerin tamamlanmasında sıklıkla sorun yaşanır
– Tamamlanmamış ve yarım kalmış bir işten diğer yeni bir aktiviteye geçerler.
– Çok fazla ertelerler
– Günlük aktivitelerde çok fazla unutkanlık yaşarlar
– Düzensizdirler
– Tepkisel olarak karar verirler. Dur-Düşün-Yap modelini uygulamakta sorun yaşarlar. Bu sebeple davranışlarına bağlı sorun yaşarlar.

Kaynak: http://www.braincenter.com.tr
5
DEHB - Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu / DİKKAT EKSİKLİĞİ İPUÇLARI
« Son İleti Gönderen: boritta Mart 02, 2017, 08:05:43 ÖS »
Dikkat Eksikliği Neden Gözlenir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocukların, tedavi programlarının oluşturulmasının yanı sıra yaşam kalitelerinin arttırılmasına yönelik yaşamsal düzenlemelerin de yapılandırılması  son derece önemlidir.  2016 yılında Journal of Attention Disorders’da  yayımlanan araştırma, Amerikan Pediatri Akademisi, Ulusal Uyku Vakfı ve Amerika Tarım Bakanlığı işbirliği ile hazırlanmıştır ve anne babalara rehber olma niteliğindedir. Ayrıca Amerikan Washington Üniversitesi’nde yayınlanan araştırmada, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların yaşam kalitesini arttırmaya yönelik  adımların nasıl yapılandırılabileceğinin ayrıntıları  şu şekilde verilmiştir.

Dikkat Eksikliği Neden Gözlenir? Çocuğun Yaşam Kalitesini Arttırmaya Yönelik İpuçları:

1- Anne babalar çocuklarının televizyon karşısında geçirdikleri süreyi sınırlandırmalıdır. Televizyon karşısında geçirilen süre maksimum  1- 2 saat olmalıdır.

2- Fiziksel egzersiz, günlük ritüelin bir parçası haline getirilmelidir. Çocukların günde  en az 1 saat fiziksel aktivitelere zaman ayırması sağlanmalıdır.

3- Çocuğun beslenme alışkanlığı gözden geçirilmelidir. Özellikle yapay gıda katkı maddelerinin ve tatlandırıcılarının bulunduğu yiyecek ve içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

4- Çocuğa sağlıklı  bir uyku alışkanlığı kazandırılmalıdır. Yaş grubuna göre değişebilmekle birlikte, çocuğun ihtiyaç duyduğu 9 ila 11 saatlik gece uykusunun alındığından emin olunmalıdır.

5- Çocuğun yaş grubuna bağlı olarak, günlük 7-10 bardak su tüketmesi sağlanmalıdır.
Bütün bu adımlar birbirini tamamlar niteliktedir. Çocuğun televizyon karşısında geçirdiği zamanı kısıtladığımızda, fiziksel egzersiz için zaman dilimi yaratılabilir, fiziksel egzersiz ve sarf edilen efor ile su tüketimini arttırılabilir ve yapılan egzersiz sonrası çocuğun uyku kalitesi artabilir.

Kaynak: http://www.braincenter.com.tr
6
Psikolojik Danışmanlık Merkezleri / Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi
« Son İleti Gönderen: leylagüer Aralık 09, 2016, 11:36:00 ÖS »
Bir süredir bilişsel davranışçı terapi eğitimleri üzerine araştırma yapıyordum. Uygun fiyatlı ve iyi bir eğitim veren, aynı zamanda da nitelikli bir sertifika sahibi olabileceğim eğitim merkezi bulmak bir hayli zor oldu. Bilgelik Enstitüsü tüm bu beklentilerimi karşılayan, psikologluk gibi kendine tam güven gerektiren bir mesleğe başlamadan önce mutlaka bir uğranılması gereken, birçok eğitimin verildiği bir kurum. Ben aldığım eğitimden çok memnun kaldığım gibi Bilişsel Davranışçı Terapistler Derneği ve Virginia International University Onaylı Uygulayıcı Sertifika sahibi de oldum.
Kuruluşunun 10. yılına özel eğitim ücretlerinde indirim yaptıklarını öğrendim ve sizleri de haberdar etmek istedim. Detaylı bilgiye internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. http://bilgelik.com.tr/
7
Mesleki Eğitim / Sorularla Psikoloji
« Son İleti Gönderen: suleyman35 Aralık 07, 2016, 04:31:03 ÖS »
Sitenin amacı psikoloji ile ilgili soruları olanları aydınlatmak ve ayrıca ekonomiye katkıda bulunmakmış. Faydalı bence. Çünkü bazı zamanlarda danışanlar psikolojik danışmanlığa, psikiyatriste veya psikoterapiste gidip gitmeme konularında kararsız kalabiliyor. Bu site size bu konularda nasıl hareket etmeniz konusunda yardımcı olur.
8
17-18 Aralık'ta aynı Rasyonel Psikoloji'de Rasyonel Duygucu Davranışçı & Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Eğitimi de varmış. APA sertifikalı üstelik. Ucretsiz de supervizyon varmış. http://www.rasyonelpsikoloji.com/event/akilci-duygucu-davranisci-terapi-rebt-bilissel-davranisci-terapi-cbt-uygulamali-supervizyonlu-psikoterapi-egitimi/
9
Mesleki Eğitim / Çocuklarla Psikotarapide Gözlem ve Görüşme Teknikleri
« Son İleti Gönderen: suleyman35 Aralık 07, 2016, 04:18:01 ÖS »
10-11 Aralık'ta Beşiktaş'ta Rasyonel
Psikoloji diye bir yerde Çocuklarla Psikotarapide Gözlem ve Görüşme Teknikleri eğitimi varmış. Fiyat da uygun. http://www.rasyonelpsikoloji.com/event/cocuklarda-gozlem-ve-gorusme-teknikleri/ Eğitimi de Arel'den Murat Artıran diye bir hoca verecekmiş. Arastırdım iyi bir hoca. ben gideceğim. Siz de kacırmayın derim.
10
Fıkralar... / BİN CANLA SEVİYORUM TÜRKİYE Mİ
« Son İleti Gönderen: ORHANAFACAN Aralık 05, 2016, 11:20:09 ÖÖ »

Bin canla seviyorum Türkiye’mi
Dirilir, dirilir de ölürüm ben
Çok özel yaratmış Hak bedenimi
Ancak Türkiye’mle örtünürüm ben.

Sakarya nehrinden Dicle, Fırat’a
Sağanak, sağanak dökülürüm ben.
Âliyle kardeştir Ökkeş, Rıfat’a
Zengin nüfus, zengin bir kültürüm ben-

İstanbul aşkıyla Fatih olurum.
Dağları Çağlara götürürüm ben
Kocatepe’de mevzii bulurum
‘’Akdeniz’i ilk hedef’ ’görürüm ben.

Söğütlü Osman’ım, kayı boyundan
Kur’an’ aşkıyla büyütülürüm ben.
Çekinmem, korkmam en kötü oyundan
Düşmanın gözünde iz sürürüm ben

Toprağa tohumdur alın terlerim—
Zemzem kadar bereketli, gürüm ben
Resulün ‘’aguş’ açtığı askerim
Ezelden beridir hür, özgürüm ben…

Dört mevsimde çiçek acar bahçemde
Dostluğa, sevgiye gömülürüm ben.
Laz,Kürt,İstanbul kokusu lehçemde
Aruz, aruz kalbe örülürüm ben

Cephede kahraman, devlette memur
Okulda öğrenci görülürüm ben
Çalışmamla olur vatanım mamur
Takdirde edilir, övülürüm ben.

Misafir perverim, ikramım boldur
Bir lokma ekmeği bölüşürüm ben.
Mevlana’yla, Yunus gittiğim yoldur.
Yaratılmışı hep hoşgörümüm ben

ORHAN AFACAN
Sayfa: [1] 2 3 ... 10

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz