Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
Motivasyon Nedir?
Bir işi yapmak için içimizde duyduğumuz güçlü istek motivasyondur. Psikoloji dilinde güdü dediğimiz motivasyon ne kadar güçlüyse bir işi yapma gücümüz o kadar artar. Bir arkadaşımızı görmek için güçlü bir isteğimiz varsa ne uzaklık bize engel olabilir ne de bir işimizin olması. Her şeyi bir yana bırakır, arkadaşımızı görmeye gideriz.
Ekleyen: Serdal GÜR | Okunma: 7323 | 14.08.2011

Bir işi yapmak için içimizde duyduğumuz güçlü istek motivasyondur. Psikoloji dilinde güdü dediğimiz motivasyon ne kadar güçlüyse bir işi yapma gücümüz o kadar artar. Bir arkadaşımızı görmek için güçlü bir isteğimiz varsa ne uzaklık bize engel olabilir ne de bir işimizin olması. Her şeyi bir yana bırakır, arkadaşımızı görmeye gideriz.

Bu örneği hayatımızın bütün işleri için düşünebiliriz. Şimdi önümüzde bir ÖSS sınavı var. Bu sınavı vermekle ilgili motivasyonumuz nedir?. Aşağıdaki seçeneklerin hangisi bize daha yakın görünüyor?

• Bilmiyorum, yapabilir miyim?
• Yani bunu yapmak şart mı?
• Şimdi yapamazsam aileme ne derim?
• Herkes üniversiteye girecek, ben lise mezunu mu kalacağım?
• Vermem şart, kabul ediyorum.
• Üniversiteye girmek iyi bir meslek için zorunlu.
• Elbette yapacağım.
• Yapmak mı? Ben derece alacağım.

İçimdeki güçlü istek hangi etkenlerden oluşmaktadır? Bu da çok önemli bir konudur. Ailem bu konuda etken olabilir, arkadaş grubum, toplumsal öğretiler bu isteğin kaynakları olabilir. Ancak, en etkili kaynağın kendi bilinçli seçimimiz olduğunu unutmamalıyız. Kendi bilinçli seçimimiz bizim için büyük bir güç kaynağıdır. Engelleri aşmamız için en önemli güç kendi içimizdedir. Bu gücü harekete geçirebildiğimiz zaman pek çok engeli kolayca aştığımızı göreceğiz.

Kondisyonumuz Yeterli mi?

Kondisyon, yapabilme gücümüzdür. Bir futbolcu için kondisyon, top sürme tekniklerini bilmek, topsuz oyunu öğrenmek, pas almayı ve vermeyi, grup çalışmasını bilmek, arkadaşlarının nasıl oynadıklarını anlamak, zamanı çok iyi kullanmak, nefesini maç süresince ayarlamak, eforunu en iyi biçimde kullanmak gibi bir dizi beceriyi kapsar. Öğrenci için de kondisyon, ÖSS sınavında kullanacağı bilgiyi öğrenmek, öğrendiklerini özümsemek, iyice kavramak, gerektiği yer ve zamanda (ÖSS sınavında), bu bilgileri kullanma tekniklerini (test teknikleri) öğrenmek, bu bilgileri istenen yer ve zamanda (ÖSS sınavı esnasında) kullanmak gibi bir dizi beceriyi içerir.

Onun için de bu anlamdaki kondisyon:

Öğrenme işlemi, öğrendiklerini özümseme, sindirme işlemi, öğrendiklerini anlayarak, kavrayarak öğrenmiş olmayı, test tekniklerini, soruyu anlama ve yanıtlama hızını ayarlamayı, kendini kontrol edebilmeyi, içerir ve bu alandaki beceriyi ifade eder. Onun için de kondisyonum yeterli demeden önce bu soruların hepsini gerçekte oldukları gibi yanıtlamanız gerekir ki gerçek kondisyonunuzu saptayabilesiniz. Kondisyonu olduğundan daha iyi sanmak, faturası ağır ödenen bir yanlıştır, olduğundan kötü görmek de umut kırıcıdır. Doğrusu olduğu gibi görebilmektir.

« Önceki MakaleSonraki Makale »

Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Rehber Öğretmenlerin En Büyük Problemi Nedir?

Yönetmelik
% 68

Maaş
% 7

İdarecilerin Tutumu
% 8

Velilerin ve Öğrencilerin Tutumu
% 13

Diğerleri...
% 4

Toplam Tekil Hit: 2469886
Toplam Çoğul Hit: 17203151
Kimler Online ?
31 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz pd.gulaytoprak, Hoşgeldiniz.

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz