Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
Yeni bir hayata merhaba, Bonzai(!)
İnsanlar, doğaları gereği yeni bir hayata adım atarken, tedirgin ve bilinmezliğe doğru sürüklendiklerini bildikleri için derin düşünce ifadeleri ile birlikte yürürler. Peki bilinmezlik, tedirginlik ve sonu görememe bizlere ne hissettirir?
Ekleyen: kursadpolat | Okunma: 6411 | 12.12.2014
İnsanlar, doğaları gereği yeni bir hayata adım atarken, tedirgin ve bilinmezliğe doğru sürüklendiklerini bildikleri için derin düşünce ifadeleri ile birlikte yürürler.
 
Peki bilinmezlik, tedirginlik ve sonu görememe bizlere ne hissettirir?
 
Uzun zamandır üzerinde haber okuduğum ve çeşitli kaynaklardan rapor, bilgi edindiğim "Bonzai" aslında bireylere yeni bir hayat kapısı mı aralıyordu?
Benim için bu konuya verilebilecek en realistik cevap takibi de "EVET" yanıtı olurdu.
 
Konuya girişimi, Bonzai maddesini tanımayarak başlamayacağım. Daha çok neden kullanıldığı ve aslında ne düşünüldüğü hakkın da kendi fikirlerimi yazmaya çalışacağım.
 
BONZAİ(!)


Merhaba ben "bonzai".
Ülkemizde son 2-3 yılda mükemmel bir artışa sahip olan uyuşturucu madde. İnsanlar bunu sevmiş olmalılar(!)

Genel olarak "Bonzai" tipi maddeleri kullanan kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Elbette ki bu uzmanlık ve görüş paylaşımı içeren bir konudur. Fakat benim şimdiye kadar araştırmalarım, bilgi edindiğim kaynakların bana kazandırmış olduğu fikirler şunlar...

Öz güven eksikliği olan bireyler Sorumluluktan kaçan bireyler Genellikle gün içerisinde strese girmeye meyilli kişiler Hayatın pek önemli olduğuna inanmama eğilimi gösteren bireyler Baskıcı ailede yetişen bireyler Bir anda çevresi değişip kişilik özellikleri ile çatışan kişiler. Kendini bir ortama kabul ettirmek zorunda hisseden kişiler! (Benim için en önemli nedeni budur) Sosyal iletişimi düşük olan bireyler Sevgi ihtiyacını karşılayamamış kişiler Kişilik yapısı oturmamış kişiler Gerçek benlik ve Hayali benlik arasında ki çatışmayı aşamamış kişiler
 
Peki neden "BONZAİ" ?
 
Gözle görülür bir çok sebep bulmak mümkün...
Örnek verecek olursak;
 
Düşük maliyet. Hali hazırda bulunan yasa düzenlemelerinin bu konuda olan boşlukları. Argo dilinde "Torbacı" dediğimiz kişilerin bu maddeyi kolay temin edebilmesi. vs... vs...

 

Bu, "Bonzai" Nasıl bir şey Hacı ?
 
İçme eylemi gerçekleştikten itibaren
 
Zaman yavaşlar (1 saniye size 1 saat gibi gelebilir) Hayatta bazı şeyler anlamını yitiriri. ( okulun verdiği stres örneğin) İçim miktarına göre, konuşmalarda el göz koordinasyonlarında farklılıklar olur. Kalp ritminiz hızla artmaya başlar. Bazen kalp ritminizin sizi öldürebileceğini düşünür "Trip" dediğimiz kalıba girer. İçim sonrası insan bilinçaltı kapısı aralandığı için bazı anılar aklına gelir. Hatırlanan anılar olumsuz anılar ise, Bad Trip dediğimiz olay yaşanır. Saçmalama eylemi gösterirler.(Not: Bu saçmalama eylemi gayet eğlenceli gelir) Arkadaşlar arasında içildiğinde, muhabbet muhabbeti açar fakat muhabbetin nereye gittiği hakkında bir fikirleri olmaz. Çünkü ne konuştukları hakkında konuştuklarını unuturlar. En önemlisi ise, bu maddeyi kullanan kişi aslında ne olmak isterse o an o duyguya bürünebiliyor ve o kişi olabiliyor. Yani kendisine bu şekilde mükemmel bir haz aşılayabiliyor. vs. vs.
Türkiyede içilen bu bonzai "orjinal" değildir. Emin olun merdiven altlarında yapılan bu bonzai adı altında satılan maddenin içerisinde olduğu ve içerisine ne katıldığı hakkında en ufak fikriniz dahi olamaz.
 

 

Peki Bu "Bonzai" Neden insanı kendisine bu kadar bağlar?
 
İşte en önemli noktalardan birisi de aslında bu soru! Zararlarından faydalarından kullanım oranından çok bu konunun ağırlık kazanması daha önemli...
 
 
İnsanlar, yaşadıkları çevrede yaşamış oldukları strese "dur" diyebilmek için rahatlamak ister. Ve bu madde insanı görünenin ötesinde bir rahatlamaya sokabilecek ölçüdedir. İnsanlar, Freudun dediği gibi acıdan kaçınıp, haz veren şeylere yönelir cümlesinde ki gibi rahatlığı bulamadığı çevrelerde bu maddeye yönelim hızla artmaktadır. Fizyolojik bağımlılığı elbette olabilen bir madde olmasına karşın, fizyolojik bağımlılıktan çok Psikolojik bağımlılığı daha çok olan bir maddedir. Çünkü insanlar bu maddede keyif alma olgusunu yakalayabiliyorlar. Alkol almak yerine, daha ucuz halli olan bu ( Rahatlatıcı(!) ) maddeyi tercih edebiliyorlar.

 

      Bağlayıcı etkisinde ki Psikolojik Sebeplere Bakalım

 

 
Bence, özellikle Aileleri ilgilendirmesi gerek kısım bu olmalı. Çünkü aile içi iletişimin, çocuğa verdiğimiz eğitimin, çocuklarına olan davranışlarının bu tip vak'alarda rolü büyüktür.
 
Bu konuyu bir örnek hayali vak'a ile görelim
 
Ali, 18 yaşında üniversite sınavına hazırlanıyor. Aile içi iletişim olmayan bir ailenin tek oğlu.Sorumluluk duygusunu geliştirmemiş aile aliye küçüklüğünden beri sorumluluk alabileceği hiçbir iş vermemiştir. Üniversite sınavına hazırlanmanın vermiş olduğu stres ve ailenin vermiş olduğu baskı sonucunda kendisini "stresli" hissetmektedir. Stres yaşadığı dönemlerde yardım alabileceği bir "danışma hizmetine" başvurmamıştır. Aile bu stresin farkında değildir, veya farkında olup bunun çokta önemsiz olduğunu düşünmektedir...
 
Şimdi, düşünelim ki Ali kafasını dinlendirmek istiyor. Ve dışarı çıkıyor... Dışarıda karşısına "stresten uzaklaşmak" için hangi seçenekler çıkacaktır?
 
Alkol. Akran iletişimi ile olan yardım. (Yeni nesilin pek tercih etmediği kısımdır) Party, disko ve benzeri clup tarzı mekanlar. Yeni bir kız arkadaş arayışı ile başlayan, sınavını etkileyebilecek bir davranış. (sevgili bulduğu zaman sürekli konuşabilecek ve üzerindeki sorumlulukları iki kişiye paylaştıracaktır.) Streste dolayı yaşamış olduğu "sinirlilik" duygusunu belki başkalarına yansıtacaktır ve kavga, şiddet gibi olgulara yönelecektir. vs. vs. Rahatlamak için, "Bonzai" tipi uçucu maddelere yönelecektir. !!!
 

Görüyoruz ki, Ali rahatlama eylemini gerçekleştirmek için bir çok seçeneğe yönelebilir. Acaba hangisine yönelecek?

 

Sorumuza olan cevabımızı, kendi çocuğumuza veya çevremizde ki yakınlarımıza bakarak cevaplarsak umarım anlayabilir ve bir çok tehlikenin önüne geçebiliriz...


Bu tip maddeleri kullanan bireylere, İçme! demeyin. İlla yardım etmek istiyorsanız, "Neden içiyorsun" demeniz yeterlidir. Gereken cevapları alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Unutmayın, "Uyuşturucu ve rahatlatıcı" Maddelere yönelen bireyler,Kötü Bireyler anlamına gelmez. Aksine, yardıma muhtaç olan bireyler anlamına gelir.

« Önceki Rehberlik YazısıSonraki Rehberlik Yazısı »

Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Psikolojik Danışmanın Önlük Giymesi Uygun Olur mu?

Evet giymesi gerekir
% 20

Hayrı giymemesi gerekir
% 73

Fikrim Yok
% 7

Toplam Tekil Hit: 3198343
Toplam Çoğul Hit: 23051160
Kimler Online ?
32 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz H.HOCA, Hoşgeldiniz.

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz