Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
Sınava 5 Kala
Ekleyen: Kamil Dayı | Okunma: 311262 | 26.11.2010
Baharın gelmesi ve havaların ısınması her ne kadar içimizi ısıtıp; kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlasa da öğrencilerde rehavet ve bahar yorgunluğu belirtileri gözlenir. Ancak sınav bu sıcak havalarda olacak, bu havalarda soru çözmeye alışmanız gerek ve sınava çok az bir zaman kaldı, biran önce rehaveti atıp kendinizi toparlamalısınız.

Başarıya ulaşabilenler kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirenlerdir. Hala daha konu eksikleriniz varsa biran önce onları tamamlayın. Eğer yoksa her konuyla ilgili bol bol soru çözün, denemeler yapın.
Bu şekilde bilgilerinizi taze ve güncel tutabilirsiniz.

Belki son bir yıldır belki de yıllarca çalışarak sınava, o büyük güne hazırlandınız. Baharın rehavetine kapılırsanız bugüne kadarki maddi ve manevi
bütün emekleriniz boşa gidebilir.

Eğer çalışamayacak gibi hissediyorsanız kendinizi, sizi itecek sihirli bir değneğe ihtiyaç duyuyorsanız; başardığınızı hayal edin. Bir düşünün; “Sınav sonuçları açıklandı ve siz hedefinize ulaştınız,
şimdi gözlerinizi kapatıp bu ana odaklanın, ailenizi mutluluğunu görün, bu anı yaşayın, bu kadar emek ve çabanın sonucunu almak insana tarif edilemez mutluluklar verir.” şimdi gözlerinizi açın ve her “artık yeter” dediğinizde; çalışmaktan yorulduğunuzda bu hayali tekrar kurun, bu size alışma azmini geri verecektir.

Diğer bir nokta da çok iyi çalışmış ve hazırlanmış olsanız bile sınav günü yaklaştıkça yetersiz olduğunuz düşüncesine kapılabilirsiniz. Bu çok doğaldır, sınav stresi ve sınav heyecanı bu tür düşüncelere yol açabilir. Siz başarıya inanın. Unutmayın inanç olmaksızın çalışmanın ya da çalışma olmaksızın inancın hiçbir faydası yoktur.


Kayıkları hareket ettiren iki kürek vardır. Bunlardan biri inanç diğeri çalışmadır. Eğer ikisini aynı anda kullanabilirseniz ilerleyebilirsiniz, yoksa sadece kendi etrafınızda dönersiniz.

Yaptığınız denemelerde yanlışlarınız ve boşlarınız varsa, eğer soruyu yanlış okumadıysanız, bilmediğiniz bazı konular olduğunu gösterir. Deneme bittikten sonra yanlış yapılan ya da boş bırakılan soruların konularına sıcağı sıcağına dönün, hemen bilgi eksiğinizi tamamlayın, o konuyla ilgili örnek soruları çözün ve denemelerde yapamadığınız sorulara tekrar bakın. Bu şekilde yanlışlardan ders çıkarmış ve eksiklerinizi kalıcı bir şekilde tamamlamış olursunuz. Yapamadığınız sorularda ve anlamadığınız konularda öğretmenlerinizden yardım istemekten çekinmeyin.

Yapılmaması gereken en önemli hatalardan biri de sadece sevilen derslere önem verilmesidir. Aynı hayatın kendisinde olduğu gibi sınavda da sadece istediklerimizle değil önümüze çıkan her şeyle karşılaşmak zorundayız. Sevmediğimiz konulardan da sorular gelebilir. Eğer bu şekilde sevmediğiniz ve çalışmadığınız konular varsa biran önce tamamlamaya çalışın, bunu yapabilecek vaktiniz var.

Şimdiden hepinize kolay gelsin diyor ve emeklerinizin karşılığını almanızı umut ediyorum.» Diğer Yazılarıma Bakmak İçin Buraya Tıklayın «


Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Psikolojik Danışmanın Önlük Giymesi Uygun Olur mu?

Evet giymesi gerekir
% 19

Hayrı giymemesi gerekir
% 73

Fikrim Yok
% 7

Toplam Tekil Hit: 3154388
Toplam Çoğul Hit: 22546957
Kimler Online ?
22 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz H.HOCA, Hoşgeldiniz.

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz