Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
Çocuğunuz Nasıl Bir Yetişkin Olsun İstiyorsunuz?
Ekleyen: Sultan UNCU | Okunma: 220936 | 14.04.2014

    Çocukların  yetişkinler  tarafından muhakkak maruz kaldığı kalıplaşmış bazı sorular vardır.  Sanırım,  ‘’ Büyüyünce ne olacaksın ? ’’  tarzında sorularının muhatabı olmayan çocuk yoktur. Çocuklara bu soru sorulmadan önce anne-babaların kendilerine, yetişkinlerin birbirlerine sormaları gereken asıl soru ‘’ Anne-baba olarak çocuğumuzu nasıl bir yetişkin  olarak görmek istiyoruz ?’’ olmalı …  Ne hayal ediyorsunuz?  Yıllar sonra karşınızda nasıl bir yetişkin görmek istiyorsunuz? Çocuğunuza sağlam bir kariyer planlaması yaparken, karakterini de sağlamlaştırmayı planlıyor musunuz?

     Mutlu ve Başarılı veya mutsuz bile olsa başarılı , ahlaklı, saygılı, saygısız,  özgüvenli, özgüveni eksik,  problemler karşısında ağlayan, şiddete başvuran… Ne bekliyorsunuz? Var mı bir rotanız?

       Çocuklar büyüdükçe anne-babalarının etki alanlarından çoğu zaman çıkarlar ve genellikle çevre, arkadaş, televizyon, internet gibi bir çok etken çocuğun hayatında daha büyük bir yer kaplamaya başlar. Bu etkenler çocuğun hayatına dahil olmadan önce aile çocuğun zihninde temel şemaları ne kadar doğru yerleştirirse, çocuklarda dış faktörlerin olumsuz etkilerinden o kadar az zarar göreceklerdir. En basit örneğiyle, eğer çocuğunuza 0-6 yaş döneminde, yani kemikleşecek davranışlarının, alışkanlıklarının kazanıldığı dönemde, şiddetin uygun bir davranış olmadığını öğrettiyseniz, size vurduğunda ya da bir arkadaşına vurduğunda müsemma göstermediyseniz, ‘’çocuktur yapar’’ diyerek geçiştirmediyseniz, muhtemelen çocuğunuz; şiddet eğilimi olan arkadaş gruplarından uzak duracaktır. Özellikle ergenlik döneminde şiddet eğilimli arkadaş grupları ( çeteler) yerine kendine uygun arkadaşlar seçecek onların gruplarına dahil olmak isteyecektir. Problemlerini çözmek için şiddete değil, akılcı yollara başvuracaktır.

      Siz çocuğunuza doğruyu ve yanlışı öğrettiğinizde, çocuğunuz hayatına bu doğruları ve yanlışları yerleştirecektir.  Yalan söylemeyi, hırsızlık yapmayı, şiddet göstermeyi sırf çocuğunuz yaptığı için önemsemedikçe, üzerinde durmadıkça, doğru olanı yerleştirmedikçe, bu çocuk için masum davranışlar yetişkinliğe doğru da normalleşebilir.  Çocuğunuz sizin öğrettikleriniz doğrultusunda, rotasını kendisi belirleyecektir, önemli olan o kendi rotasını belirleyecek düzeye gelene kadar ona doğru bir rota belirlemiş olmanızdır.

       Elinizde çok değerli cevherler var,  anne baba olarak onları siz işliyorsunuz, tutumlarınızla ya ışığını söndürüyorsunuz yada ışığına ışık, değerine değer katıyorsunuz… Öncelikli  seçim sizin. Rotayı ilk siz belirliyorsunuz, çocuğunuza hayatı boyunca lazım olacak değerleri öncelikli olarak siz kazandırıyorsunuz.

    Çoğunuz sizin verdiğiniz, kazandırdığınız değerlerle; mutlu, mutsuz,  başarılı, başarısız, kendine güvenen yada güvenmeyen,  ahlaklı, erdemli, ahlaksız olarak şekillenecek,  öncelikli tercih sizin.

    Gelecekte insanlara yararlı olanı da, hiç acımadan zarar verebilecek olanı da yetiştirmek elinizde, geleceğin suçlusunu da, profesörünü de yetiştirmek elinizde..

   Ahlaklı, mutlu ve başarılı bir nesil temennisiyle…

    Sevgiler…

   Sultan UNCU» Diğer Yazılarıma Bakmak İçin Buraya Tıklayın «


Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Psikolojik Danışmanın Önlük Giymesi Uygun Olur mu?

Evet giymesi gerekir
% 19

Hayrı giymemesi gerekir
% 73

Fikrim Yok
% 7

Toplam Tekil Hit: 3156172
Toplam Çoğul Hit: 22570229
Kimler Online ?
24 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz H.HOCA, Hoşgeldiniz.

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz